Haber

İsveç’ten İranlı iki kardeşe casusluk suçlaması

İsveç’te, İranlı iki erkek kardeş Rusya için yaklaşık 10 yıldır casusluk yapmakla suçlandı.

Savcılıktan yapılan açıklamaya göre İranlı Peyman Kia ve Payam Kia adlı kardeşler, İsveç’in zımnî bilgilerini Rusya’yla paylaşmakla suçlanıyor.

The Associated Press’in elde ettiği iddianameye nazaran, kardeşler Eylül 2021’den Eylül 2022’ye kadar bilinmeyen bilgileri Rus askeri istihbarat servisiyle (GRU) paylaştı.

İsveç Ulusal Güvenlik Ünitesi Başsavcısı Per Lindqvist, “Soruşturulması zor bir suçla ilgili karışık bir tahkikat oldu. Şüpheler de İsveç’in istihbarat ve güvenlik sistemine yönelik ciddi suçlarla ilgiliydi.” açıklamasını yaptı.

Kardeşlerden birinin ele geçirilen bilgileri İsveç iç istihbarat teşkilatı ve ülkenin silahlı kuvvetlerinde çalıştığı periyot paylaştığını tabir eden Lindqvist, dataların ülkedeki güvenlik ve istihbarat servisi içindeki çeşitli makamlardan geldiğini belirtti.

İsveç savcılık makamı, ön soruşturmadaki bilgilerin birçoklarının bâtın olduğunu ve detay veremeyeceğini kaydetti.

İsveç basınındaki haberlere nazaran, Kasım 2021’den beri tutuklu bulunan kardeşler, misyonu berbata kullanma cürmünü reddetti. Kardeşler hatalı bulunursa ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu